Participants > Program

The Alice Symposium will be held in Schiciano Room 103. Breaks, poster session, lunch and meals will be in the nearby Atrium.

The papers and poster abstracts will be published in the ACM digital library . We will put a note here when they are published.

Here is the Symposium program (.pdf) that includes abstracts of posters and papers and the contest winners.



8:30am      

Welcome, Introduction

Susan Rodger, Duke University
Steve Cooper, Stanford University
Wanda Dann, Carnegie Mellon University

8:50am

Keynote:

Human-amplifying and Transformational Computing
Tiffany Barnes, North Carolina State University

slides (ppt) and (pdf)
STARS Alliance
CS Principles
BJC - Beauty and Joy of Computing project
High School teachers welcome to join our online course this summer! Signup is here

9:50am

BREAK

10:15am

Paper:

Software Engineering Java K12 Outreach Course with Alice and Cloud Computing
Joseph Shanahan, Auburn University
Daniela Marghitu, Auburn University

slides (pptx) and (pdf)
Mastering Alice Film Techniques Part 1
Mastering Alice Film Techniques Part 2

10:40am

Paper:

Alice in Virginia Beach, a Continuing Experiment
John Harrison, Princess Ann High School

Slides (pptx) and (pdf)

11:05am

Paper:

Piloting Alice in the Upper School
Chari Distler, North Broward Preparatory School

Slides (without video) (.pptx) and (.pdf)
Slides (with Video) (.pptx)
Alice with Ms. Distler
Adventures in Alice Programming

11:30am

Invited Talk:

How Alice 3D Models are Created
Laura Paoletti, Alice Arts Team Director

3D Coat - said there is a free educators version
zbrush
Maya
3Ds Max
The Art of Alice - Blog

12:00pm

Poster Session, Dive Tours, Lunch

Poster titles are here

2:00pm

Paper:

DOROTHY: Integrating Graphical Programming with Robotics to Stimulate Interest in Computing Careers
Mohan Sridharan, Texas Tech University
David South, Texas Tech University
Austin Ray, Texas Tech University
Kevin Thomas, Texas Tech University
Stephanie Graham, Texas Tech University
Shiloh Huff, Texas Tech University
Sarah Rainge, Texas Tech University
Mary Shuman, University of North Carolina, Charlotte
Susan D. Urban, Texas Tech University
Joseph E. Urban, Texas Tech University

Dorothy website

2:25pm

Paper:

Pragmatism and Production: Introductory Computing in an Undergraduate Business Curriculum
Brett McKenzie, Roger Williams University

Brett's web site
Slides (ppt) and (pdf)

2:50pm

Panel:

ATE Project: Community College Alice 2 to Alice 3
Anita Wright, Camden County College
William Taylor, Camden County College
Tebring Daly, Collin County Community College
Eileen Wrigley, Community College of Allegheny County
Don Slater, Carnegie Mellon University
Moderator: Wanda Dann, Carnegie Mellon University

3:25pm

BREAK

3:50pm

Presentation

Updates on Alice 2 and Alice 3
Wanda Dann, Director, Alice Project

gallery 3.1 models

4:15pm

Contest Results, Wrapup

Steve Cooper, Stanford University

Contest Winners

Click on the title of the world to see their video.

K-8

1st place Gary's Superstitious Friday, Evan V
North Broward Preparatory School
2nd place A Walk Towards Destruction, Evan S
North Broward Preparatory School
3rd place Superstition Music Video, William M
North Broward Preparatory School

High School

1st place Just Buck's Luck, Michelle P
Academy of Our Lady of Good Counsel
2nd place (tie) From Rags to Riches, Jared S
North Broward Preparatory School
2nd place (tie) Candle Goes Out, Margaret M
Oak Knoll School

College

1st place Einstein at 11:11
Chelsea Green, Stanford University
2nd Place Buffalo Brown Leather Jacket
Torsten Rotto, Stanford
3rd Place Superstitions
Kimmy Scheible, Stanford

5:15pm

End of Symposium